КОЖЕН МАЄ ПРАВО НА ЗАХИСТ ВІД ДОМАШНЬОГО НАСИЛЬСТВА!

      07 червня 2017 року в Україні  стартував загальнонаціональний правопросвітницький проект «Я МАЮ ПРАВО!», який реалізується Міністерством Юстиції України у співпраці з системою безоплатної правової допомоги, територіальними органами юстиції, за підтримки юридичних клінік, міжнародних донорів та партнерів. Метою проекту є підвищення юридичної грамотності українців та формування нової правової культури в суспільстві.

       Проект має багато напрямків, одним з яких є протидія домашньому  насильству. Згідно з Законом України «Про запобігання та протидію домашньому насильству», домашнє насильство – це діяння (дії або бездіяльність) фізичного, сексуального, психологічного або економічного насильства, що вчиняються в сім’ї чи в межах місця проживання або між родичами, або між колишнім чи теперішнім подружжям, або між іншими особами, які спільно проживають (проживали) однією сім’єю, але не перебувають (не перебували) у родинних відносинах чи у шлюбі між собою, незалежно від того, чи проживає (проживала) особа, яка вчинила домашнє насильство, у тому самому місці, що й постраждала особа, а також погрози вчинення таких діянь. Отже, виходячи з цього можна виділити найголовніше:

       Насильство може бути:

- фізичне (заподіяння  тілесних   ушкоджень,    незаконне   позбавлення   волі, мордування, залишення в небезпеці, ненадання допомоги, заподіяння смерті);
- сексуальне  (будь-які  діяння  сексуального  характеру,  вчинені   без   згоди особи);
- психологічне   (словесні   образи,   погрози,   приниження,    переслідування, залякування,   обмеження   волевиявлення  особи, контроль у репродуктивній сфері, що спричиняють   невпевненість,   нездатність   захистити  себе, шкоду психічному здоров’ю);

-економічне  (умисне  позбавлення  житла,  їжі,  одягу, коштів чи документів, перешкоджання в отриманні лікування,  заборона працювати,  примушування до праці, заборона навчатися).

       Хто  повинен  нести  відповідальність  за  домашнє  насильство  згідно   з законом:

- подружжя;

- особи, які проживають (проживали) спільно однією сім’єю, їх родичі;
- опікуни, піклувальники, прийомні батьки, батьки-вихователі, патронатні вихователі.
      Також передбачені нові суб'єкти відповідальності, це:

- колишнє подружжя;

- наречені;

- особи, які мають спільних дітей;

- батьки або діти одного з подружжя (колишнього подружжя).

      Головною   проблемою   є те,  що  велика кількість осіб, які страдають від         

домашнього    насильства,   замовчують   свої    образи,    не     повідомляють

спеціалізовані органи про порушення, роками страждають не тільки фізично, але і сексуально, психологічно або в економічному аспекті. Що ж робити у разі домашнього насильства? Постраджалий одразу повинен викликати поліцію, подзвонивши за номером 102, можна також звернутися за безкоштовною правовою допомогою, скориставшись номером 0800-213-103 (Єдиний контакт-центр безоплатної правової допомоги – цілодобово та безкоштовно у межах України).

        Найважливішою метою Міністерства юстиції України у рамках проекту «Я МАЮ ПРАВО!» - є запобігання та боротьба з домашнім насильством, саме тому воно закликає: Не мовчи! Повідом про будь-які випадки насильства! Ти маєш право на безпеку і захист! 

         Фахівці, що реалізовують проект «Я МАЮ ПРАВО!» не лише інформують громадян про їхні права, а й навчають їх, як ці права захищати. Міністерство Юстиції України дає чіткі й зрозумілі поради, як діяти, коли твої права порушують та доводить, що держава може бути твоїм партнером, і встановлює рівність перед законом для кожного українця.

        Отже, для захисту своїх прав при порушенні обов’язково користуйся цілодобовою безкоштовною національною «гарячою лінією»: 116-123 
Особам, що стали жертвами домашнього насильства, надається безкоштовна юридична допомога (захист, представництво у суді, складання документів). 
Адреси центрів: www.legalaid.gov.ua/ua/local-centres.

 

 

Провідний спеціаліст сектору з питань

забезпечення діяльності Урядового

уповноваженого у справах

Європейського суду з прав людини

Головного територіального управління

юстиції у Запорізькій області                                                А.І.Кусій


 

Чат відділу ДРАЦС