Україна може дати старт Конвенції Ради Європи про доступ до офіційних документів

Навесні цього року, а саме 12 квітня, Міністр юстиції Павло Петренко від імені України підписав Конвенцію Ради Європи про доступ до офіційних документів (далі – Конвенція).

Цей важливий міжнародний договір був прийнятий 12 державами-членами Ради Європи 18 червня 2009 року в місті Тромсе (Норвегія) і був відкритий для підписання.

Метою прийняття Конвенції було забезпечення суспільства джерелом офіційної інформації, надання можливості громадськості для формування власної думки про стан суспільства та органи державної влади, забезпечення ефективності їх роботи і підзвітності суспільству.

Конвенція зобов’язує держави, які її підписали та ратифікували, гарантувати право кожному, без дискримінації за будь-якою ознакою, на доступ, за вимогою, до офіційних документів, що знаходяться в розпорядженні державних органів.

Стаття 3 Конвенції передбачає, що держави можуть обмежувати право доступу до офіційних документів, та встановлює перелік підстав для обмеження доступу до офіційних документів. У цій же статті визначено, що такі обмеження повинні бути чітко встановлені у законі та повинні мати часові межі. Після закінчення встановлених державами строків відповідна інформація стає відкритою.

Також Конвенцією передбачається, що викладені в ній принципи не обмежують ті норми і положення національного законодавства та міжнародних договорів, які визнають більш широке право на доступ до офіційних документів.

Наше національне законодавство у цій сфері включає, перш за все, закон «Про доступ до публічної інформації», прийнятий Верховною Радою України 13 січня 2011 року. Цей закон відповідає найвищим стандартам у сфері забезпечення права на доступ до публічної інформації та встановлює навіть більш широкі гарантії доступу до офіційних документів, ніж ті, що встановлені Конвенцією.

Після підписання Конвенції Президентом України було подано до Верховної Ради України 09 липня цього року законопроект № 0195 «Про ратифікацію Конвенції Ради Європи про доступ до офіційних документів». У разі прийняття Парламентом цього Закону Конвенція набере чинності, оскільки в її тексті зазначено, що вона набирає чинності через три місяці після 10 ратифікацій, а Україна буде 10-ю державою, яка її ратифікувала.

Набрання чинності Конвенцією сприятиме підвищенню прозорості системи державного управління, прийняття рішень в усіх державах-членах Ради Європи, подальшому вдосконаленню норм законодавства щодо доступу до інформації, яка є в розпорядженні органів державної влади, завдяки передбаченому Конвенцією механізму консультацій держав і спільної роботи міждержавної групи спеціалістів з доступу до офіційних документів.

Тож, подальше посилення гарантій доступу до інформації, яка є в розпорядженні органів державної влади, сприятиме підвищенню ефективності їх роботи і підзвітності суспільству.

 

 

Заступник начальника відділу

систематизації законодавства, правової

роботи та правової освіти Управління

державної реєстрації нормативно-правових

актів, правової роботи та правової

освіти Головного територіального

управління юстиції у Запорізькій області                             Наталія Кравченко

 

Чат відділу ДРАЦС